Trójtlenek azotu, N2Oa i kwas azotawy, HN02

0

Trójtlenek azotu, ciężar cząst. 76,016, można otrzymać nalewając kroplami stężony kwas azotowy (c. wł. 1,3) na sproszkowany trójtlenek arsenu. Powstającą czerwonobrunatną parę odprowadza się do odbieralnika chłodzonego lodem z solą, gdzie skrapla się ona na ciecz barwy indygowobłękitnej krzepnącej w —102°C na bladoniebieską masę krystaliczną.

N2O3 jest związkiem nietrwałym. Już w temperaturze —10°C rozpoczyna się częściowy jego rozpad na tlenek i dwutlenek (lub cztero- tlenek), z których pierwszy przechodzi do fazy gazowej, drugi zaś pozostaje jako ciecz barwy bladożółtej: – 2N203 < 2NO + X204 — 2 9,6 kcal.

Dysocjacja postępuje w miarę wzrostu temperatury, tak że w 25°C zaledwie 10°/o N2On pozostaje w równowadze z produktami rozpadu. Dzięki odwracalności tej reakcji mieszanina równocząsteczkowa tlenku i dwutlenku azotu reaguje jako trójtlenek, tworząc np. z wodą kwas azotawy:

Trójtlenek azotu jest więc bezwodnikiem kwasu azotawego. Jest to kwas bardzo słaby. Może być otrzymany jedynie w roztworach bardzo rozcieńczonych i w niezbyt wysokich temperaturach, łatwo bowiem przechodzi w kwas azotowy z wydzieleniem tlenku azotu: – 3HNG2 = HN03 + H20 + 2NO.

Znacznie trwalsze i lepiej poznane są jego sole, zwane azotynami. Otrzymuje się je przez pochłanianie produktów katalitycznego spalania amoniaku (zawierających zawsze pewne ilości N02 obok NO) w roztworach wodorotlenków lub węglanów litowców, np.:

Na2CG3 -j- NO + NOa = 2NaN02 + C02, albo też z azotanów działaniem łagodnych środków odtleniających, najczęściej żelaza lub ołowiu: NaN03 + Pb = NaN02 + PbO.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>